Szkaplerz Czerwony

Historia Objawienia

Szkaplerz Męki Pańskiej zwany szkaplerzem Czerwonym został objawiony Siostrze Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo, Apolonii Andriveau (czyt. Andriwo) dnia 26 lipca 1846 r. Było to w Troyes, we Francji. Oto świadectwo przekazane przez samą s. Apolonię:

“Gdy modliłam się wieczorem w Kaplicy zauważyłam Chrystusa Pana odzianego w długą szatę koloru purpury oraz błękitny płaszcz. Ale nie była to już ta twarz znużona bólami zadanymi w pretorium, jaką widziałam kilka dni przedtem w czasie Mszy św. Było to uosobienie piękna. Pan Jezus trzymał w prawej ręce Szkaplerz szkarłatny. Na jednej stronie Szkaplerza był przedstawiony Zbawiciel ukrzyżowany, a u stóp Krzyża narzędzia Jego bolesnej Męki. Dostrzegłam również słowa: «Święta Męko Pana Naszego Jezusa Chrystusa zbaw nas» Na drugiej stronie Szkaplerza widniało Najświętsze Serce Jezusa i Maryi, a pomiędzy nimi był Krzyż, wokoło napis: «Najświętsze Serce Jezusa i Maryi strzeżcie nas».

Po kilku dniach zobaczyłam ten sam obraz. W dniu Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września), raczył mi Pan Jezus powiedzieć: «Ci, którzy nosić go będą dostąpią w każdy piątek odpuszczenia zupełnego swych win, oraz wielkie pomnożenie Wiary, Nadziei i Miłości»”

Papież Pius IX dnia 25 czerwca 1847 roku zatwierdził kult Szkaplerza Męki Pańskiej.