Ulica Paderewskiego i Bazar

Uliczka łącząca Stary Rynek z Placem Wolności upamiętnia postać Ignacego Paderewskiego, który z balkonu Hotelu Bazar zachęcał do walki w powstaniu wielkopolskim.

Biegnąca od Starego Rynku ulica Ignacego Paderewskiego jest najnowszą odnogą placu, wytyczoną w roku 1838. Co prawda na rycinach z 1618 roku widać jej zarys, jednak od rynku uliczkę dzieliły wyburzone później kamienice. Jej poszerzenie zainicjowali Prusacy podczas zaboru. Celem było połączenie rynku miejskiego z placem Wilhelmowskim (dziś placem Wolności). Do tego czasu jedynym łącznikiem między rynkiem i placem były ulice Wrocławska oraz Podgórna, czyli trasa wiodła na około całych kwartałów kamienic.

Jako że była to pierwsza ulica wytyczona po 1815 roku, przez pierwsze lata nosiła niemiecką nazwę Neuestrasse, potem Nowej; dopiero po niemieckiej okupacji przyjęła za patrona Ignacego Paderewskiego. Uczczono w ten sposób fakt, że to właśnie jego przybycie do Poznania zainicjowało wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego, a polityk i pianista wygłosił wówczas pokrzepiającą mowę, zachęcającą do wolnościowego zrywu, z okien Hotelu Bazar.

Znamienity budynek został zbudowany przez spółkę udziałową założoną przez Karola Marcinkowskiego (do alei jego imienia prowadzi ul. Paderewskiego). Hotel szybko stał się centrum życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego poznaniaków. Dodatkowo był jedną z niewielu ostoi polskości w czasie zaboru pruskiego.

Budynek został niemal całkowicie zniszczony w czasie II wojny światowej. Spółka natychmiast po zakończeniu walk przystąpiła do jego odbudowy. W wyniku zmian w ustroju kraju hotel przeszedł w posiadanie grupy Orbis. W 1990 roku spółka Bazar Poznański odzyskała nieruchomość i odtąd zajmuje się przywracaniem jej świetności. Pierwszym krokiem było odtworzenie jej handlowych funkcji i uruchomienie restauracji Bazar 1838. Dziś restauratorzy zajmują się odtworzeniem barokowych wnętrz, tak by w powstającym na nowo hotelu tradycja i historia łączyły się z nowoczesną funkcjonalnością.

Wierni odwiedzający Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa dotrą do narożnika Starego Rynku i ul. Paderewskiego w ok. 5 minut.