Stary Rynek

Poznański Stary Rynek jest trzecim co do wielkości w Polsce i jednym z okazalszych w Europie. Przyjeżdżający tutaj obcokrajowcy uważają go również za jeden z piękniejszych.

Rynek ma postać niemal idealnie kwadratowego placu, każdy z jego boków mierzy 141 metrów. Plac został wytyczony w 1253 roku. Znajdywały się na nim kamieniczki mieszkalne, Ratusz, waga, sukiennice, kramy i jatki. Ratusz w tamtych czasach pełnił funkcję miejsca spotkań władz miasta, które decydowały między innymi o jego zabudowie.

Do dziś renesansowy Ratusz pozostaje najcenniejszym zabytkiem Starego Rynku. Tuż obok niego znajduje się budynek wagi miejskiej o wysokim dwuspadowym dachu (dziś to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego) i z drugiej strony – domki budnicze (rząd wąskich 3-4-kondygnacyjnych kamienic, zamieszkałych w XV w. przez uboższych kupców, handlujących w podcieniach rybami, skąd nazwa “budy śledziowe”). Uwagę przyciągają też okazałe, często gotyckie i barokowe, kamienice na wszystkich pierzejach, odrestaurowane w minionych latach.

Wśród zabytków znajdujących się na Starym Rynku uwagę zwracają zazwyczaj studzienka Bamberki oraz pręgierz. Figura kobiety trzymającej dwa dzbany, ubranej w ludowy strój Bambrów, pochodzi z początku XX wieku. Basen studzienki zaprojektowano jako poidło dla koni, służył jednak również mieszkańcom. Pręgierz natomiast powstał w 1535 roku, dzięki pieniądzom pochodzącym z kar nałożonych na zbyt strojnie ubierające się służące i szynkarki. 70 lat później na jego szczycie zamontowano figurkę kata ubranego w zbroję. Pomnik służył wówczas do publicznego wymierzania kar, dziś zaś jest najczęstszym punktem spotkań mieszkańców Poznania.

Punktami orientacyjnymi na poznańskim rynku są pomniki (i fontanny) Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa.

W centrum Starego Rynku znajduje się ponadto modernistyczny gmach Galerii Miejskiej Arsenał, w której promowane są różne dziedziny sztuki. Obok Arsenału siedzibę ma Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, dawniej działające jako instytucja wojskowa przy Alejach Marcinkowskiego, a po II wojnie światowej stanowiące oddział poznańskiego Muzeum Narodowego.

Inną jednostką Muzeum Narodowego działającą w obrębie Starego Rynku (pod numerem 45) jest Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Powstała po roku 1945, gdy jeden z kolekcjonerów, Zdzisław Szulc, przekazał Muzeum Wielkopolskiemu swoich 80 obiektów. Z jego inicjatywy powstał nowy oddział muzealny z ekspozycjami otwieranymi przez kolejnych kustoszy i fundatorów. Dziś w placówce można obejrzeć około 2,5 tysiąca zabytków ze wszystkich kontynentów i różnych epok.

Stary Rynek od lat jest miejscem spotkań mieszkańców miasta, równie chętnie odwiedzanym przez turystów. Corocznie organizowany jest na nim Jarmark Świętojański oraz wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych (nie tylko w sezonie wiosenno-letnim). Odchodzące od rynku uliczki pełne są urokliwych zakątków i miejsc. Jedną z takich odnóg jest ulica Żydowska, przy której mieści się Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa.