Fara i Plac Kolegiacki

Jedną z ulic odchodzących od Starego Rynku jest ulica Świętosławska, którą wieńczy okazały budynek bazyliki kolegiackiej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, popularnie zwanej poznańską farą. To poznańska perła baroku.

Barokowy kościół kolegiacki został wzniesiony w latach 1651–1701 przez wybitnych architektów: Tomasza Poncino i Bartłomieja Wąsowskiego. Jest uznawany za jedną z najbardziej okazałych budowli sakralnych w Polsce. Po kasacie zakonu jezuitów, którzy sprawowali pieczę nad bazyliką, oraz zniszczeniach z 1780 roku dotychczasowy kościół przestał istnieć. Został odbudowany w roku 1798 na polecenie biskupa Ignacego Raczyńskiego i przejęty przez parafię farną.

Jak większość budynków sakralnych w czasie II wojny światowej został ograbiony przez Niemców i przerobiony na magazyn. Do renowacji przystąpiono w 1990 roku – prace trwają nadal i są sponsorowane z dobrowolnych datków osób uczęszczających na koncerty organowe. A jest czego posłuchać. Instrument, skonstruowany przez Friedricha Ladegasta, ma obecnie 43 głosy, trzy klawiatury ręczne i nożny pedał. Stare cynowe piszczałki zastąpiono cynkowymi, a później wykonanymi z 98% angielskiego stopu cyny. W roku 2000 zajęto się przywróceniem pierwotnego wyglądu  organów – łącznie z kolorystyką szafy – i niesamowitego brzmienia. Koncerty organowe w farze na stałe wpisały się w poznański kalendarz: odbywają się co sobotę o 12:15, a w okresie letnim codziennie.

Obok bazyliki rozciąga się Plac Kolegiacki. Jego nazwa pochodzi od dawniej mieszczącej się tutaj kolegiaty św. Marii Magdaleny. Po jej zniszczeniu miejsce gotyckiego kościoła zajął budynek łazienek miejskich. Wschodnia część placu o charakterystycznie zagiętej linii odzwierciedla bieg dawnych murów miejskich.

W kamienicy numer 5 mieszkał niegdyś znany pisarz Marceli Motty. Dziś działa tu butikowy Hotel Kolegiacki, który poza noclegami oferuje posiłki w restauracji znanej m.in. z tego, że jako jedyna na razie w Poznaniu serwuje w okresie letnim potrawy na tarasie znajdującym się na dachu budynku. Rozciąga się z niego piękny widok na Stary Rynek i wspomnianą wyżej farę.

Na Placu Kolegiackim znajduje się również pomnik dwóch koziołków, będących jednym z symboli miasta. Zaprojektował go znany poznański rzeźbiarz Robert Sobociński, który w dzieciństwie żałował, że koziołki na ratuszu są zbyt daleko, by móc je odpowiednio podziwiać.

Na plac łatwo jest dotrzeć z każdego punktu Starego Miasta. Leży zaledwie 4 minuty piechotą od Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa.